• Member Login
  • Join the chamber

Endorsements

Preview Las Vegas 2023

Periodically, the Vegas Chamber’s Government Affairs Committee issues candidate endorsements for upcoming municipal and state elections. Not every local and state race receives an endorsed candidate, and at this time, the Vegas Chamber does not issue endorsements for federal races or judicial elections.

Endorsement decisions are made by the Vegas Chamber’s Government Affairs Committee (GAC), comprised of members from a variety of business sizes and industries. Invited candidates are interviewed by members of the GAC and the endorsements are made based on a candidate’s knowledge and understanding of business issues, voting record (when applicable), as well as dedication to creating a good environment for business growth, job creation and economic development.

Vegas Chamber endorsements as of June 15, 2022. Additional endorsements will be made before the General Election.

STATE CONSTITUTIONAL OFFICERS

Governor: Steve Sisolak (D)
Lieutenant Governor: Stavros Anthony (R)
Secretary of State: Cisco Aguilar (D)
Treasurer: Zach Conine (D)
Controller: Ellen Spiegel (D)

NEVADA STATE SENATE

District 8: Joey Paulos (R)
District 10: Fabian Donate (D)
District 12: Julie Pazina (D)
District 14: Ira Hansen (R)
District 16: Lisa Krasner (R)
District 17: Dr. Robin Titus (R)
District 20: Jeffrey Stone (R)

NEVADA STATE ASSEMBLY

District 1: Daniele Monroe-Moreno (D)
District 2: Heidi Kasama (R)
District 4: Richard McArthur (R)
District 5: Brittney Miller (D)
District 7: Cameron Homer “C.H.” Miller (D)
District 9: Steve Yeager (D)
District 10: Rochelle Nguyen (D)
District 12: Max Carter II (D)
District 13: Brian Hibbetts (R)
District 14: Erica Mosca (D)
District 15: Howard Watts III (D)
District 18: Venicia Considine (D)
District 19: Toby Yurek (R)
District 21: Elaine Marzola (D)
District 22: Melissa Hardy (R)
District 26: Richard DeLong (R)
District 27: Angie Taylor (D)
District 31: Jill Dickman (R)
District 32: Alexis Hansen (R)
District 33: Bert Gurr (R)
District 34: Shannon Bilbray-Axelrod (D)
District 35: Tiffany Jones (R)
District 36: Gregory Hafen II (R)
District 37: Shea Backus (D)
District 40: P.K. O’Neill (R)
District 41: Sandra Jauregui (D)
District 42: Tracy Brown-May (D)

NEVADA BOARD OF REGENTS

District 6: Heather Brown (NP)
District 7: Susan Brager (NP)
District 8: Shelly Crawford (NP)
District 11: Steve Laden (NP)
District 13: Johnny T. Moran (NP)

CLARK COUNTY DISTRICT ATTORNEY

Steve Wolfson (NP)

CLARK COUNTY COMMISSION

District F: Justin Jones (D)
District G: Jim Gibson (D)

CLARK COUNTY BOARD OF SCHOOL TRUSTEES

District D: Irene Cepeda (NP)
District F: Irene Bustamante Adams (NP)
District G: Greg Wieman (NP)

CITY COUNCILS

North Las Vegas Mayor: Pamela Goynes-Brown (NP)
Henderson City Council Ward 3: Trish Nash (NP)
Las Vegas City Council Ward 4: Bob Beers (NP)
Las Vegas City Council Ward 6: Raymond Spencer (NP)

Proud Member Partners